Shiatsu

shiatsu1Základy shiatsu vznikly před 5000 lety ve staré Číně. Avšak svoji definitivní podobu a jméno získala tato masážní technika až ve 20 letech 20. století v Japonsku. Shiatsu v sobě spojuje několik postupů dohromady. Jedná se o masáž s prvky rehabilitace, prvky akupunktury (jehly se nepoužívají, ale praktikovi ruce pracují na akupunkturních drahách) a harmonizace toku energie přikládáním praktikových dlaní na „postižené“ diagnostické zóny. Na rozdíl od klasické masáže pacient leží na speciální japonské masážní podložce (tj. futonu), a cíleně není vystavován bolestivému uvolňování svalových spazmů, jak je tomu např. u sportovní masáže. Předpokladem úspěchu je totiž pocit celkové relaxace a pohody.

Pro koho je tato masážní technika vhodná?

Shiatsu může mnoha onemocněním předejít nebo může významně pomoci při rekonvalescenci. Používá se také tam, kde lékařské přístroje žádné konkrétní onemocnění nenalezly a příčina je spíše psychosomatická. Shiatsu může pomoci odstranit bolesti hlavy, zad, svalové ztuhnutí a bolesti kloubů. Výrazně pomáhá odstranit tzv. ženské problémy, dokáže zmírnit premenstruační napětí, bolesti podbřišku a kříže při menzes, pomáhá při neplodnosti žen i mužů a při problémech s kojením. Je prevencí vzniku cyst. Pomáhá při nejrůznějších problémech zažívacího traktu, při otocích a zadržování vody ve tkáních, při zvýšené kazivosti zubů a lámavosti kostí. Významně může odstranit podrážděnost, stavy úzkosti, deprese, únavy či nespavosti. Zvyšuje obranyschopnost organismu, posiluje funkci vnitřních orgánů a pomáhá při alergiích včetně astmatu.

shiatsu2Nezapomeňte si s sebou vzít na shiatsu

Teplejší pohodlné oblečení, nejlépe z přírodních materiálů, např. bavlněné triko, pohodlné kalhoty (tepláky, legíny) a vlněné ponožky.

Kdy shiatsu vynechat?

Je třeba si uvědomit, že shiatsu není léčebná metoda. Je to metoda preventivní. Nelze ji tedy použít k léčbě akutních onemocnění. Shiatsu je lépe vynechat pokud trpíte infekční chorobou; pokud u vás byla diagnostikována rakovina (shiatsu zvyšuje tok lymfy a krve, mohlo by dojít k rozšíření metastáz); v prvních třech měsících rizikového těhotenství; jestliže trpíte těžkým stupněm osteoporózy či těžkou psychickou poruchou.

Related Articles

SOUKROMÁ FYZIOTERAPEUTICKÁ PRAXE MGR. HELENY TOUŠKOVÉ

Spolupracovníci

Viscerální manipulace

Kontakty

Sídlo: Kudrnova 95/22, 150 00 Praha 5 – Motol

Telefon: 220 571 447, +420 604 761 454

E-mail: helena.touskova@volny.cz

Rychlý dotaz